Łączenie rynien - jakie są opcje?

Spojovani zlabu

<![endif]-->

Istnieje kilka sposobów łączenia poszczególnych elementów rynny. Niektóre z nich można łatwo wykonać samodzielnie, inne wymagają fachowej ręki profesjonalisty. Dowiedz się, jakie metody łączenia rynien są dostępne, jak sobie z nimi radzić i na co zwracać uwagę.

 


 

Treść artykułu

Opcje łączenia rynien

 

Opcje łączenia rynien

Sposób łączenia poszczególnych części rynny zależy od materiału, z jakiego została ona wykonana oraz od producenta. Można spotkać się z lutowaniem, nitowaniem, klejeniem i łączeniem za pomocą specjalnych złączek. Niektóre z tych metod są również stosowane jednocześnie. Przyjrzymy się bliżej wszystkim z nich.

 

Łączenie rynien za pomocą złączek

Jeśli chcesz samodzielnie zainstalować system rynnowy, złączki są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Ich użycie jest absolutnie proste i dlatego są najczęściej stosowane. Cały system rynnowy można zmontować jak zestaw - bez użycia narzędzi.

Można go również w dowolnym momencie zdemontować i ponownie zamontować. Łatwy montaż i demontaż ułatwia naprawy i świetnie sprawdza się na przykład podczas jazdy na rowerze górskim.domków letniskowych, gdzie można po prostu zdemontować system rynnowy na zimę i zabezpieczyć go przed ciężarem dużych ilości śniegu.

Złączki rynnowe są dostępne w wersji plastikowej, ocynkowanej i ocynkowanej z lakierem, dzięki czemu można ich używać do rynien wykonanych z tych materiałów. Dzięki gumie uszczelniającej złączki są całkowicie wodoszczelne, nawet gdy materiał rozszerza się pod wpływem wahań temperatury.

Montaż złączek plastikowych i ocynkowanych różni się, co widać na pierwszy rzut oka.

Ocynkowane rynny są łączone poprzez dociśnięcie ich do siebie. Pomiędzy nimi można pozostawić szczelinę o szerokości maks. 3 mm, aby umożliwić częściowe rozszerzenie połączenia. Następnie połączone rynny są mocowane za pomocą złączki. Złączka składa się z dwóch części: górnej do mocowania do tulei i dolnej do mocowania do tylnego zagięcia rynny. Są one połączone ze sobą za pomocą klamry. Dolna część zawiera profilowaną gumę uszczelniającą (materiał EPDM odporny na starzenie wstarzenie się na zewnątrz), która służy do uszczelnienia połączenia między dwiema rynnami i zapobiega przedostawaniu się wody do złącza. Segment płytki blokującej służy do zabezpieczenia przed poluzowaniem z boku wykładziny, który jest zaginany przed instalacją i dociskany do sekcji blokującej po instalacji.W przypadku najmniejszych rozmiarów rynien (200 mm szerokości) złączki rynnowe nie są produkowane.

W przypadku rynien plastikowych sam montaż rozpoczyna się od włożenia złączki do tulei rynny ,a następnie zatrzaśnięcia jej z tyłu.Z drugiej strony postępuje się w ten sam sposób. Rynny są wkładane aż do zaznaczonego punktu na złączce.

 

 

Profilowanie rynny

Lutowanie to tradycyjna technika hydrauliczna służąca do łączenia materiałów metalowych. Jest ona sprawdzona i niezawodna, ale wymaga rąk doświadczonego profesjonalisty. To właśnie z powodu trudności lutowanie rynien nie jest już często praktykowane; dostępne są prostsze i równie skuteczne techniki. Można jednak spotkać się z lutowaniem rynien wykonanych z cynku, aluminium, miedzi lub tytan-cynku.

Zaletą lutowania jest to, że przy prawidłowym wykonaniu tworzy bardzo mocne połączenie, które ma takie same właściwości i trwałość jak sam materiał. W przypadku niektórych materiałów łączenia rynien są mocowane za pomocą nitów. Jednakże, w przeciwieństwie do stosowania złączy, nie ma możliwości demontażu rynien połączonych w ten sposób.

 

Nitowanie i klejenie rynien

Oprócz mocowania połączeń lutowanych, nity są również stosowane w połączeniu z klejeniem. Nitowanie i klejenie stosuje się do łączenia rynien aluminiowych, ocynkowanych lub malowanych rynien ocynkowanych. Dla większości ocynkowanych rynien dostępne są również łączniki rynnowe, które są łatwiejsze w montażu. Wyjątkiem są jednak rynny ocynkowane o średnicy 80 mm. W ich przypadku łącznik nie jest dostępny, więc muszą być łączone za pomocą klejenia i nitowania.

Podobnie jak w przypadku lutowania, nie jest możliwy demontaż rynien połączonych w ten sposób, ale ta metoda jest z pewnością łatwiejsza i jeśli masz umiejętności techniczne, możesz to zrobić samodzielnie.

Jak to zrobić

Klejenie - sklej poszczególne części rynny za pomocą szpachli hydraulicznej. Najpierw należy przeszlifować i odtłuścić łączone końce rynny, aby dobrze do siebie przylegały. Następnie należy nałożyć pasek uszczelniacza na rynnę w odległości około 5 cm od krawędzi i docisnąć drugą część. Rynny powinny zachodzić na siebie na około 10 cm.

Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení
aby klej działał lepiej, powierzchnię w odległości 8 cm od krawędzi korytka należy zszorstkować papierem ściernym po zszorstkowaniu papierem ściernym, końcówkę rynny należy wyczyścić i odtłuścić, najlepiej specjalnym środkiem odtłuszczającym Nałóż pasek kleju o szerokości 8 mm w odległości 5 cm od krawędzi rynny. Spowoduje to wciśnięcie kleju do wnętrza rynny, a nie na jej powierzchnię. Włóż dwa końce rynny do siebie i odpowiednio dociśnij poszczególne powierzchnie, aby upewnić się, że są ze sobą sklejone. 2 nity łączą rynnę tuż poniżej przynęty i z tyłu rowka wodnego. Aby idealnie uszczelnić połączenie, należy okresowo rozprowadzać wyciśnięty klej ze złącza wewnątrz rynny i zamknąć rowek wodny z tyłu rynny.

Nitowanie - mocowanie połączeń klejonych za pomocą nitów z materiału i w kolorze pasującym do systemu rynnowego. Do wyboru jest cynk naturalny, cynk barwiony lub aluminium. Wbij dwa nity w rynnę w jej najwyższych punktach i regularnie rozprowadzaj uszczelniacz wypchnięty ze złącza wewnątrz rynny mokrym palcem. W ten sposób połączenie będzie idealnie uszczelnione.

Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení
Nałóż pasek kleju o szerokości 8 mm w odległości 5 cm od krawędzi rynny. Spowoduje to wciśnięcie kleju do wnętrza rynny, a nie na jej powierzchnię. dopasować do siebie dwa końce korytka i odpowiednio docisnąć powierzchnie, aby skleić części i zamknąć rowek na wodę z tyłu korytka. 4,1 lub 3,1, należy wiercić otwory równomiernie na krzyż i starać się nie wiercić w najniższym punkcie rynny, gdzie spływa woda deszczowa. Samo nitowanie odbywa się przy użyciu nitów 3x8 mm lub 4x8 mm w zależności od wywierconego otworu. Aby zapewnić doskonałe uszczelnienie, należy regularnie rozprowadzać wyciśnięty klej ze złącza wewnątrz rynny i pokrywać każdy nit silikonem.

Uwaga! W przypadku łączenia rynien aluminiowych, których końcowa długość przekracza 12 metrów, należy zastosować rozszerzenie rynny. Połączenia nitowane są bardzo mocne i nie pozwalają na wystarczające rozszerzanie się materiału pod wpływem warunków zewnętrznych. Rozszerzenie rynny zapobiegnie jej deformacji.

Prefa žlabová dilatatace

Rozszerzenie rynny jest wymagane w przypadku rynien dłuższych niż 12 m.

 

Planujesz instalację systemu rynnowego? W takim razie przyda Ci się również nasz artykuł na temat montażu haków rynnowych.

Jeśli potrzebujesz porady dotyczącej wyboru lub instalacji systemu rynnowego, skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy.

 

Chcę się skonsultować

 

Utworzono11.01.2021

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Ustawienia szczegółoweZezwól na wszystko