Samodzielne nawadnianie ogrodu - ręcznie i automatycznie

Automatické zalévání zahrady

<![endif]-->

Podlewanie ogrodu i szklarni jest dość powszechne, ale niewiele osób myśli o podlewaniu trawnika. W suchszych i cieplejszych porach roku powoduje to powstawanie nieestetycznych wypalonych plam w ogrodzie. Ale trawa za płotem nie musi być bardziej zielona, jeśli dobrze o nią zadbasz. Oto jak to zrobić.


Podlewanie ogrodu latem jest niezbędne

Trawa, podobnie jak każdy inny żywy organizm, potrzebuje dużej ilości wody. Wraz ze wzrostem temperatury zapotrzebowanie to wzrasta, ale ilość wody w glebie maleje wprost proporcjonalnie. Tutaj wkraczasz Ty - ogrodnik, działkowiec, miłośnik pięknie zielonego, zadbanego ogrodu. Masz dwie opcje podlewania.

 

Ręczne podlewanie ogrodu jako relaks

Jeśli trawnik jest naprawdę mały, można sobie poradzić z podlewaniem za pomocą konewki. Podlewanie wężem jest wygodniejszą opcją. Oczywiście potrzebny jest również pistolet lub dysza oraz pompa, którą umieszcza się w studni. Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie wody podczas podlewania ogrodu, używaj wody deszczowej.

Wady ręcznego zraszania:

  • wymaga czasu,
  • nie jest jednolita,
  • w przypadku większej powierzchni trawnika jest to męczące.

Jeśli jednak postrzegasz podlewanie jako relaksującą czynność, która przynosi również widoczne rezultaty, podlewanie ręczne jest dla Ciebie idealne.

 

Zalévání hadicí

 

Automatyczne podlewanie ogrodu oszczędza czas

Istnieje wiele urządzeń do automatycznego nawadniania ogrodu, zwanych zraszaczami. Ale jak się w nich odnaleźć? Każde z nich dozuje wodę w różnych ilościach, z różną intensywnością i na różne odległości. Najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest rozmiar i kształt obszaru, który ma być nawadniany.

Zraszacze obwodowe

Jak sama nazwa wskazuje, takie zraszacze rozpylają wodę po okręgu. W przypadku typów wielofunkcyjnych ich zasięg można kontrolować. Można wybrać zraszacz z podstawą lub zraszacz wtykowy.

 

Zraszacze prostokątne

Zgadłeś, opryskiwanie prostokątnego obszaru. Dysze są ustawione w rzędzie i przechylają się z jednej strony na drugą. Dlatego są one znane jako zraszacze przech ylne lub zraszacze wahadłowe. Poszczególne typy różnią się liczbą dysz i maksymalnym obszarem zraszania. Wszystkie oferowane przez nas modele posiadają mechanizm regulacji sektora zraszania.

Odpowiednikiem prostokątnego zraszacza wahadłowego może być wąż zraszający. Jest to trójkanałowy płaski wąż z mikropenetracją.

 

Typy zahradních postřikovačů

 

Automatyczne podlewanie ogrodu własnymi rękami

Wszystkie zraszacze powierzchniowe można bardzo łatwo podłączyć do węża ogrodowego. Chociaż nie każdy wąż jest odpowiedni, możesz przeczytać więcej na ten temat w artykule na temat odpowiednich i nieodpowiednich węży do podlewania. Jednak zraszacz napowietrzny wykona całą pracę za Ciebie, zwłaszcza jeśli rozpyla wodę na całej powierzchni ogrodu.

To prowadzi nas do drobnych wad automatycznego nawadniania powierzchniowego.

  • Jeśli zraszacz nie pokrywa całego obszaru zraszaniem, należy go przestawić po pewnym czasie lub umieścić więcej zraszaczy na trawniku.
  • Zraszacze kołyskowe rozpylają wodę na wysokim poziomie, co może powodować nierównomierne nawadnianie przy silniejszym wietrze.
  • Wąż należy zebrać tak, aby na trawniku nie pozostały żadne ślady.

Pomimo tych wad, większość ludzi uważa automatyczne zraszacze za dobrą opcję oszczędzającą czas i pracę podczas podlewania ogrodu. Zwłaszcza jeśli mogą również korzystać z cyfrowego timera, który pozwala na indywidualne zaprogramowanie podlewania.

Nasza rada: Do automatycznego nawadniania szklarni można również użyć zraszaczy.

Oplechování hřebene

 

Jakiej pompy ogrodowej potrzebujesz do podlewania ogrodu?

Przy wyborze pompy należy zawsze zadawać sobie następujące pytania:

  • Skąd będziesz czerpać wodę (ze studni lub beczki)?
  • Jakiego ciśnienia wody potrzebujesz?

W przypadku nawadniania za pomocą węża, prawdopodobnie wystarczy powierzchniowa pompa samozasysająca. m, ale do automatycznego nawadniania studni lepsza będzie pompa zatapialna. Zraszanie z węża może być obsługiwane przez model o ciśnieniu 3-4 barów, w przypadku samodzielnego nawadniania liczy się ciśnienie 6 barów.

Istnieją specjalne urządzenia do zbierania wody deszczowej do pompowania wody z beczki.

 

Ile wody zużywa się podczas podlewania ogrodu

W naszym klimacie trawa potrzebuje od 600 do 800 mm wody na metr kwadratowy dla optymalnego wzrostu w cieplejszych miesiącach (od wiosny do jesieni). Jest to około 25-40 litrów wody na metr kwadratowy tygodniowo. Liczba ta obejmuje jednak również naturalne opady deszczu, które pokryją około ⅓ do ½ wymaganej ilości. Zatem nawadnianie wymaga dostarczania około 13-20 litrów wody na m2 tygodniowo.

Nasza rada: Trudno jest obliczyć dokładne zużycie wody i koszt podlewania ogrodu, ponieważ wiąże się to z większą liczbą zmiennych, ale można postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

- średnie zapotrzebowanie na nawadnianie 17 l/m2/tydzień

- średnia cena wody 0,1 CZK / l

Podlewanie ogrodu o powierzchni 1000 m2 kosztuje około 1700 koron tygodniowo.

 

Efektywne podlewanie ogrodu to nie fizyka jądrowa

Oszczędzanie wody jest ostatnio ważnym tematem, a wodę można oszczędzać także podczas podlewania:

  • Zastosuj automatyczne lub półautomatyczne nawadnianie ogrodu, oszczędzając do 70% wody w porównaniu z ręcznym podlewaniem.
  • Aby uniknąć konieczności ponoszenia kosztów wody podczas nawadniania ogrodu, użyj wody deszczowej. Wystarczy kupić odpowiednią beczkę.
  • Uzyskaj porady, jak zaprojektować nawadnianie ogrodu, aby woda trafiała tylko tam, gdzie jest naprawdę potrzebna. Ponadto eksperci mogą podać dokładniejszą cenę i ilość automatycznego nawadniania ogrodu.

 

Jeśli zastanawiasz się nad podlewaniem ogrodu wodą z basenu, zapomnij o tym. Chlor i pozostałości innych chemikaliów do czyszczenia basenu zdecydowanie nie są dobre dla trawnika i innych roślin.

Nasza rada: Na potrzebę podlewania ma również wpływ koszenie trawnika. "Ostre cięcie" kosiarki bębnowej zmniejsza parowanie wody, a tym samym potrzebę podlewania.

Zalévání dešťovou vodou

Kiedy podlewać ogród

Być może ostatnim, ale nie mniej ważnym punktem w temacie podlewania ogrodu jest odpowiedni czas. Niezależnie od tego, czy jest to podlewanie ręczne czy automatyczne, idealne jest podlewanie wieczorem lub wczesnym rankiem. To drugie jest zdecydowanie bardziej wydajne, ponieważ gleba jest chłodna rano i w pełni wykorzysta wodę.

Utworzono28.07.2021

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Ustawienia szczegółoweZezwól na wszystko